Ankara’da Bombalı Saldırı! 34 Kişi Öldü, 125 Kişi Yaralandı

Ankara’da Kızılay Meydanı’nda seyir halindeki bomba yüklü araçla saldırı yapıldı. Olayda 34 kişi hayatını kaybetti. 19’u ağır 125 kişinin yaralandığı açıklandı.

Ankara  Kızılay Güvenpark’ta saat 18:45’te otobüs duraklarının yakınında çok hızlı giden seyir halindeki bomba yüklü bir araçla terör saldırısı düzenlendi. İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Ankara’da, Kızılay’da otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlarımıza, seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlenmiştir” dedi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kanlı saldırıda 30 kişinin olay yerinde, 4 kişinin de hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı. Müezzinoğlu, ölen kişiler arasında bombalı araçta olduğu düşünülen iki teröristin de olduğunu belirtti. Yaralılar hakkında da bilgi veren Müezzinoğlu, 19’u ağır 175 kişinin tedavi gördüğünü belirtti.

SALDIRIYI BOMBALI ARAÇLA YAPILDI

Kızılay’daki saldırı, bombalı bir araçla gerçekleştirildi. Görgü tanıklarının anlattığına göre bomba yüklü araç,  Çankaya yönünde otobüs durağı yakınında özel bir halk otobüsüne arkadan çarparak infilak etti. Aracın uzun süredir arandığı fakat bulunamadığı belirtiliyor.

“HIZLI GİDEN BİR ARABA BİZE ÇARPTI”

Bombacı bombayı patlattığında otobüste olan 28 yaşındaki Doğan Aşık, saldırganın hızla bir araba kullandığını ve belediye otobüsüne çarptığını söyledi. Hastanede yapılan tedavisi sonrası konuşan Aşık, “otobüste en az 30 kişi vardı. Çok hızlı giden bir araba bize çarptı” şeklinde bilgi verdi.

REUTERS: SALDIRIYI PKK YAPTI

Reuters, flaş olarak geçtiği haberinde “Türk güvenlik kaynaklarına göre ilk bulgular, Ankara’daki saldırının PKK ya da ona bağlı bir grup tarafından gerçekleştirildiğini gösteriyor.” bilgisini verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PKK’YI İŞARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan  Ankara’da meydana gelen saldırıya ilişkin ilk açıklama geldi. Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu’da süren operasyonlarda PKK’nın aldığı darbeleri işaret ederek “Terör örgütleri ve onları maşa olarak kullananlar, güvenlik güçleriyle yaptıkları mücadeleleri kaybettikçe en ahlaksız, en vicdansız yollara başvurarak masum vatandaşlarımızı hedef almaktadırlar.” dedi.

TİB, FACEBOOK VE TWITTER’I YASAKLADI

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı da (TİB) terör saldırısının ardından sosyal medyada paylaşılan yaralı veya hayatını kaybedenlere ait görüntülere erişimin engellenmesini kararlaştırdı.

YAYIN YASAĞI

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK),  Kızılay’da meydana gelen patlamayla ilgili yayın yasağı getirildi. Patlamaya ilişkin yayın yasağının, patlama anı, sonrası, olay yeri, kamu görevlilerinin olay yerinde yürüttükleri çalışmalar, patlama sonucu yaralanan veya hayatını kaybedenlere ait görüntüleri kapsadığı açıklandı.

SON 5 AYDAKİ 3. SALDIRI

Ankara’da 17 Şubat’ta askeri servis araçlarını hedef alan intihar saldırısında 29 kişi hayatını kaybetmişti.

18 Şubat’ta açıklama yapan Başbakan  Ahmet Davutoğlu17 Şubat’taki saldırıyı PKK’nın  Suriye kolu PYD’nin silahlı kanadı YPG mensubu Salih Necar’ın, PKK mensuplarıyla birlikte yaptığının “kesin bir şekilde ortaya çıktığını” duyurmuştu.

Saldırıyı 19 Şubat’ta üstlenen  Kürdistan Özgürlük Şahinleri (Teyrêbazê Azadiya Kurdistan/ TAK) ise, saldırının 26 yaşındaki Vanlı üyesi Abdulbaki Sömer tarafından gerçekleştirildiğini ifade etmişti.

Ankara’da, 10 Ekim 2015’te de  Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümcül bombalı intihar saldırısı gerçekleşmişti. Barış Mitingi öncesinde iki canlı bomba kendini patlatmış, 100’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

 

 

 

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com