Anayasa Mahkemesi, CHP’nin olağanüstü hal (OHAL) uygulaması kapsamında çıkarılan 668 ve 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) iptali istemiyle yaptığı başvuruyu yetkisizlik nedeniyle reddetti.

CHP, OHAL’in ardından çıkarılan iki KHK’nın bazı hükümlerinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Başvuruyla ilgili ilk incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iptal istemlerini, “yetkisizlik” nedeniyle reddetti.

Yüksek Mahkemenin gerekçesinin gelecek haftaaçıklanması bekleniyor.

668 sayılı “Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” ile 669 sayılı “Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname”, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma, Askeri Mahkemeler ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile devlet memurları kanunlarında değişiklik yapıyor. KHK’lar, Kuvvet Komutanlıklarının Milli Savunma Bakanlığına, Jandarma’nın İçişleri Bakanlığına, tüm askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığına bağlanmasını, FETÖ mensubu devlet memurlarının ihracını içeriyor.

ANAYASA’DA YER ALAN HÜKÜM

Anayasa’nın 148. maddesinde şu hüküm yer almaktadır:

“… Ancak, olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz.”

Bu hüküm açık bir şekilde, Anayasa Mahkemesinin OHAL döneminde çıkarılan KHK’ları incelemeyeceğini öngörmüştür.

Ancak CHP, Anayasa Mahkemesinin, E. 1990/25 ve E. 1991/6 tarihli kararlarının emsal olduğunu iddia ederek, Anayasa Mahkemesinin Ohal KHK’larını inceleyebileceğini iddia etmiştir.

Anayasa Mahkemesi, yaptığı bu değerlendirmeyle, kendisini 1990 yılındaki kararlarla bağlı tutmamıştır. Mahkeme, Anayasa’nın mezkur hükmüne bağlı bir karar vermiş görünmektedir. Muhtemelen karar gerekçesinde, Anayasa’nın 148. maddesine dayanacaktır.

AYM Başkanı Zühtü Arslan geçtiğimiz günlerde yaptığıkonuşmada OHAL’in “hukuksuzluk hali” olmadığını söyleyerek, olağanüstü durumlarda temel hak ve hürriyetlere yönelik müdahalenin şartları ve sınırlarının anayasada belirlendiğini belirtmişti.

CHP’DEN SERT TEPKİ: SKANDAL

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Anayasa Mahkemesi (AYM)’nin, CHP’nin OHAL’e ilişkin KHK’nın iptali istemiyle yaptığı başvuruyu reddetmesini ’skandal’ olarak değerlendirdi. Gök, “AYM’nin vermiş olduğu karar  tam anlamıyla hukuk devleti açısından bir skandaldır” dedi.

CHP’li Gök, AYM’nin, CHP’nin OHAL’e ilişkin KHK’nın iptali istemiyle yaptığı başvuruyu reddetmesini TBMM’de değerlendirdi. Gök, “Kanun Hükmündeki Kararnamelerle ilgili olarak yapmış olduğumuz başvuruya ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi başvurularımızın reddine karar vermiş. Kararın gerekçesini bilmiyoruz ancak 1990 yılında aynı konuda benzer bir OHAL dönemine ilişkin kararnamelerde kendisini yetkili ve görevli sayan AYM’nin iptal kararıyla oluşan bir içtihat ve  emsal kararı karşısında AYM’nin bu yapısıyla kendi içtihatlarını ve emsalini gözetmeksizin vermiş olduğu karar tam anlamıyla hukuk devleti açısından bir skandaldır. Devleti devlet yapan kurumlarıdır, mahkemeleri mahkeme yapan bağımsız olmaları, bağımsız karar vermeleri ve kendi içtihatlarıyla oluşan kararlar çerçevesinde hukuki güvenliği sağlamalarıdır. Biz AYM’nin 1990 yılında vermiş olduğu aynı konudaki emsal kararlara dayanarak açtığımız başvuruda bugün AYM’nin eski kararlarını çiğnemek suretiyle almış olduğu bu kararın hukuk devleti açısından ciddi sorunlar yaratacağı muhakkaktır” diye konuştu.

EKİR BOZDAĞ: AYM ANAYASAYA UYGUN DAVRANDI

Anayasa Mahkemesi’nin kararı hakkında konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise özetle şunları söyledi:

AYM’nin kararı uygun bir karardır yanlış yapan CHP’dir.

AYM’nin kararı hayırlı olsun. AYM anayasa uygun davrandı, “bundan sonra da davranacağım” diye ilan etti.

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com