Danıştay; “DEVLET NİŞANLARINDA ATATÜRK SİLUETİ OLMALI” dedi

Türkiye Kamu-Sen’in devlet nişanlarında, Atatürk silueti ve T.C. ibaresinin kaldırılmasına yönelik açtığı dava sonuçlandı.

Danıştay’ın kararına göre, “Atatürk Kabartmasına yer verilmeksizin yapılan düzenleme İPTAL edildi.

2013 yılı Kasım ayında dönemin Hükümetinin aldığı kararla, Türkiye Cumhuriyeti’nin “İlişkilerin geliştirilmesine katkıları” nedeniyle yabancılara verdiği en büyük üç nişan olan Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı’nın şekilleri değiştirilmiş, nişanlarda yer alan Atatürk silueti ve T.C. yazısı kaldırılmıştı.

Türkiye Kamu-Sen olarak, milli kimlik ve bütünlüğümüzün simgesi olan nişanlardan T.C. ibaresi ve Atatürk siluetinin kaldırılmasına tepki göstermiş, yapılan bu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebi doğrultusunda Danıştay’a başvuruda bulunmuştuk.

Türkiye Kamu-Sen’in iptal istemiyle Danıştay’a açtığı davada sona gelindi.

Danıştay 10. Dairesi verdiği kararla nişanlardaki Atatürk siluetinin kaldırılmasının anayasal hükümler karşısında eksik bir düzenleme olduğuna hükmederek, “Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği”nin 6. Maddesinde yer alan devlet nişanına ilişkin kısmında “Atatürk Kabartması”na yer verilmeksizin eksik düzenleme yapan kısmın İPTALİNE karar verdi.

KONCUK: MİLLİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR

Danıştay’ın verdiği İPTAL kararının ardından bir değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Türkiye Kamu-Sen olarak bu ülkenin milli kahramanlarına her zaman sahip çıkıyoruz. Bu kahramanların en başında da bu ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir” dedi. Koncuk, “Bilindiği üzere 05.11.2013 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliğinde yapılan bir değişiklik ile devlet nişanlarından T.C. ibaresi ve devletimizin kurucusu olan büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kabartma şeklindeki silueti kaldırılmıştı.

Kökleri Anadolu coğrafyasında filizlenen ve bu ülkenin tüm milli ve manevi değerlerine sahip çıkan Türkiye Kamu-Sen konfederasyonu olarak konuyu hemen yargıya taşımış ve bu düzenlemenin iptalini talep etmiştik.

Danıştay 10. Dairesi verdiği kararla kabul edilmesi mümkün olmayan bir uygulamanın önüne geçmiş ve ülkemizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün siluetinin devlet nişanlarından kaldırılmasını hukuka aykırı bularak iptal etmiştir.

Dönemin hükumetinin aldığı bu kararın yanlışlığını mahkemelerimiz bir kez daha teyit etmiş, yargı, milli değerlerimize sahip çıkarak, gerçekleştirilmek istenen bu uygulamaya engel olmuştur.

Okullarda Andımız’ı yasaklayan, milli bayramlarımızı iyice sadeleştiren, milli kimliğimize yönelik olarak yapılan bir çok uygulamaya son olarak devlet nişanındaki bu değişiklik eklenmiş ancak, Türkiye Kamu-Sen’in gayretleri ve mahkemelerimizin verdiği kararla bu yanlıştan dönülmüştür.

15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi ve o gece yaşananlar, bu ülkenin kurucusu olan büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerinin ve bıraktığı emanetin bir kez daha ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu ortaya koymuştur.

Bu ülkeyi yokluklar içinde kuran ve fikirleriyle yıllardır hayat veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, yapılan yanlışa “Dur” diyen yüce mahkemeyi kutluyorum.

Türkiye Kamu-Sen olarak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmanın boynumuzun borcu olduğunu bir kez daha ilan ediyor, bu yanlışların tekrar yaşanmamasını temenni diliyorum” dedi.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com