Antidepresanlar intihar riskini 2 kat artırıyor

Danimarka’da araştırmalar yapan bilim insanları, terapi ile tedavi edilebilecek hastaların antidepresan kullanmasının intihar riskini 2 kat artırdığını ortaya çıkardı.

Yapılan son araştırmalarla, sağlıklı insanlarda antidepresan kullanımının intihar riskini iki kat artırdığı sonucuna ulaşıldı.

Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan araştırmada herhangi bir ruhsal sıkıntısı olmayan kişilerde antidepresan kullanımının kendine zarar verme ve intihar eğilimine olan etkisi mercek altına alındı.

İngiltere merkezli “Journal of the Royal Society of Medicine” tıp dergisinde yayınlanan araştırmada 612 hastanın geçmiş antidepresan kullanımları incelendi.

Çalışmanın sahibi Profesör Peter Gotzsche, antidepresanın sağlıklı insanlarda intihar riskini artırdığını gerçeğinin yanında, doğru bilinen bir yanlışı da ortaya çıkardı.

Eski tahminlerin aksine antidepresanların sadece çocuklar ve ergenlerde intihar ve zarar verme eğilimini artırmadığı, bu ilaçların yetişkinler üzerinde de aynı etkiyi yapabileceği ispatlandı. Gotzsche, bunun ölümcül bir yanılgı olduğunun altını çizdi.

YENİ BİLGİLER GENELLEME İÇİN YETERLİ Mİ?

Profesör Gotzsche araştırma sonucunda antidepresanlar hakkında elde edilen yeni bilginin genellenemeyecek kadar az olduğuna da dikkat çekti.

Bazı uzmanlar da bu noktadan yola çıkarak ikna olmadıklarını belirtiyor. Antidepresanın zararlı olabileceğini inkar etmeyen uzmanlar, yine de yararının zararına kıyasla daha fazla olduğunu kabul etmeye devam ediyor.

HER 11 İNSANDAN BİRİ KULLANIYOR

İngiltere’de 2004 yılında 29 milyon olan antidepresan içeren reçete sayısı, 2014 yılında 57 milyona yükselmişti. Ayrıca ülkede her 11 insandan biri antidepresan kullanırken bu oran İngiltere’yi Avrupa’da 4. sıraya yerleştiriyor.

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com