Kayseri’de şehit olan askerlerden 11’si son yolculuklarına uğurlandı

Kayseri’de bombalı araçla düzenlenen saldırıda şehit olan 14 askerden 11’i memleketlerinde son yolculuğa uğurlandı.

Kayseri’de şehit olan askerlerden 11’i dün son yolculuğa uğurlandı.

Şehit beş asker için sabah Erkilet Üssü’nde tören vardı

Törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile Genelkurmay Başkanı Akar da katıldı.

Cenazeler memleketlerine uğurlandı.

KILIÇDAROĞLU VE BAHÇELİ YAN YANA

Piyade Er Yunus Emre Duran’ın terhisine 24 gün vardı. Ankara’daki cenazede Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli yan yana saf tuttu.

35 GÜN SONRA EVLENECEKTİ

Çavuş Fehmi Barçın 20 gün sonra teskere alacaktı. Nişanlı olan askerin 35 gün sonra da düğünü olduğu öğrenildi. Şehidin cenazesi İstanbul’da defnedildi.

EĞİTİM İÇİN GELDİ, ŞEHİT OLDU

Er Serdar Amak Hakkari’de görev yapıyordu. Eğitim için 10 günlüğüne Kayseri Birinci Komando Tugayı’na gitmişti. Şehit asker İzmir Menemen’de defnedildi.

Askerlerin teselli etmeye çalıştığı baba Arif Amak, “İnşallah son şehit olur oğlum” ifadelerini kullandı.

BÜR GÜN SONRA ŞEHİT HABERİ GELDİ

Kırşehir’de şehitler Ahmet Taş ve Muhammet Ali Ocak için cenaze töreni yapıldı.

Onbaşı Ahmet Taş uzman çavuşluk sınavını kazanmıştı. Saldırıdan bir gün önce Kırşehir’den Kayseri’deki birliğine gitmişti. Baba Taş, törende “Cuma günü gönderdik cumartesi şehit haberi geldi” dedi.

HAKKARİ’DEN 12 GÜN ÖNCE DÖNDÜ

Sıhhiye Er Kamil Tunç’un cenazesi Afyonkarahisar’daydı. Hakkari’de düzenlenen başarılı operasyonlara katılan Tunç, 12 gün önce Kayseri’deki birliğine dönmüştü.

KOCAELİ ŞEHİTLERİNİ UĞURLADI

Muhabere Onbaşı Abdülsamet Özen, memleketi Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde toprağa verildi.

Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, babaevinde alınan helalliğin ardından Kandıra ilçesindeki Süllü Camisi’ne götürüldü.

Cenaze namazının ardından askeri tören gerçekleştirildi. Vatandaşlar dev Türk bayrağı açarak, “Şehitler ölmez vatan bölünmez” ve “Vatan sana canım feda” şeklinde slogan attı.

ŞEHİT ANNESİNİN ISLANAN AYAKLARINA KAĞIT HAVLU

Şehit İstikam Er Kenan Döngel’in cenazesi Zonguldak’taki törenin ardından toprağa verilmek üzere Sinop’a gönderildi.

Tören sırasında anne Şahime Döngel ayakları, giydiği yazlık ayakkabı nedeniyle ıslandı. Döngel’in üşüdüğünü fark eden askerler ayaklarını kağıt havlularla sardı. Askerler daha sonra yeni ayakkabılar bularak şehidin annesine giydirdi.

“OĞLUMU GÖSTERİN BANA”

Kocaeli’nin diğer şehidi ise Er Raşit Yücel’di. Cengiz Topel Askeri Havaalanı’ndan alınan şehidin cenazesi, Fatih Mahallesi’ndeki babaevine getirildi.

Evin önünde helallik alınmasının ardından İGSAŞ Camisi’nde ikindi namazına müteakiben cenaze töreni düzenlendi. Şehidin babası Ferit, annesi Şükran ve yakınları tören sırasında gözyaşı döktü.

Anne Şükran Yücel, şehit oğlunun tabutu başında “Oğlumu gösterin bana. 2 aydır görmedim. Ben onu vatana şehit verdim” dedi. Şehidin naaşı, Körfez Şehitliği’nde toprağa verildi.

TERHİSİNE 1 AY VARDI

Şehit Mustafa Cihan’ın terhisine 1 ay vardı. 23 yaşındakı askerin Türk bayrağına sarılı cenazesi, Kayseri’deki törenin ardından uçakla Adana’ya oradan da karayoluyla Hasanbeyli ilçesine bağlı Karayiğit köyüne getirildi.

Babaevinde helallik alınması sırasında anne Yasemin, baba Muhterem ve kardeşi Osman Cihan tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Bu sırada anne Yasemin Cihan, “Son bir defa görüp koklasaydım. Şehit olduğuna yanmıyorum. Vatan için şehit oldun. Keşke gidip son bir kez yüzünü görseydim. Ona yanıyorum. Kendisi bile ‘Anne keşke şehit olsam’ derdi” diye ağladı.

Şehidin cenazesi yaklaşık bir kilometre omuzlarda taşınarak götürüldüğü köy mezarlığında defnedildi.

KAHROLSUN PKK SLOGANLARI

Ulaştırma Çavuş Göksal Mustafa Ağaçyetiştiren’in cenazesi, Pendik’te düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Pendik 15 Temmuz Şehitler Camisi’nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından, şehit Ağaçyetiştiren’in Türk bayrağına sarılı naaşı, merasim mangasınca bir süre omuzlarda taşındıktan sonra top arabasına konuldu.

Ağaçyetiştiren’in naaşı daha sonra cenaze aracına konularak, toprağa verilmek üzere Aydıntepe Mezarlığına götürüldü.

Bu arada ellerinde Türk bayraklarıyla cenaze törenine katılan binlerce vatandaş, PKK aleyhine sloganlar attı.

ANNESİ GÜÇLÜKLE AYAKTA DURDU

Sıhhiye Er Hasan İlhan, memleketi Denizli’de son yolculuğuna uğurlandı. Şehit İlhan’ın cenazesi, öğle vakti kıldırılan cenaze namazının ardından top arabasına kondu. Ayakta durmakta güçlük çeken şehidin annesine askeri görevliler yardımcı oldu. İlhan’ın naaşı, Asri Mezarlık Şehitliği’nde toprağa verildi.

Erler Uğur Korkmaz Rize, Arif Tuğ ise Erzurum’da toprağa verilecek.

Genelkurmay Başkanı Akar’dan yaralı askerlere ziyaret

Yaralı askerleri ziyaret eden Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, “Tarihimizden aldığımız ilham ve milletimizden aldığımız destekle, son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadeleye devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar Kayseri’de yaralı askerleri ziyaret etti. Orgeneral Hulusi Akar hastaneden çıkarken açıklamalarda bulundu.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Erciyes Üniversitesi yakınındaki terör saldırısında şehit olan 14 askerin bağlı bulunduğu General Vecihi Akın Kışlası’ndaki Komando Tugay Komutanlığını ziyaret etti.

Tören mangası tarafından resmi törenle karşılanan Akar, tören alanına geçerek saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından okunan Komando Marşı sonrası Tugay Komutanlığı’ndaki askerlere hitap etti.

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığı’nın Kıbrıs Barış Harekatı ile başlayan ve teröristle mücadele harekatı içerisinde yaklaşık 30 yıldır devam eden faaliyetlerle, bölücü terör örgütüne ağır darbe vurulmasında her zaman büyük pay sahibi olduğunu belirten Orgeneral Akar, “İcra edilen operasyonlar neticesinde ağır kayıplar veren bölücü terör örgütü, arazide baş edemediği kahraman komandolarımıza karşı haince, kalleşçe yöntemler kullanarak varlığını sürdürebilme telaşına düşmüştür” ifadelerini kullandı.

“KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN”

Genelkurmay Başkanı Akar, şunları kaydetti:

“Binlerce yıllık tarihimizin şanlı timsali al bayrağımızın mavi göklerde özgürce dalgalanması için daima göğsünüzü siper ettiniz. ‘Ölürsem şehit, kalırsam gazi’ anlayışı içerisinde vatan aşkıyla canlarını, millet sevdası ile yarını feda eden kahramanlar, şanlı tarihimizin en müstesna sayfalarında yerini almıştır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tarihimizden aldığımız ilham ve milletimizden aldığımız destekle, son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadeleye devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar sözlerini şöyle sürdürdü:

“Evlatlarımız, zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan ordumuzun kahraman mensupları olarak vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna şehitlik mertebesine ulaşmışlardır. Göstermiş oldukları yiğitlik ve cesaretle Türk milletinin varlığının, birlik ve beraberliğinin ölümsüz birer sembolü olarak, hatıraları sonsuza kadar kalplerimizde yaşayacaktır.

Masum kişilere zarar vermeden asker, polis ve güvenlik korucularıyla omuz omuza yürüttükleri onurlu mücadele esnasında akıttıkları mübarek şehit kanlarıyla, bayrağımızın renginin solmasına asla müsaade etmeyen kahraman 1. Komando Tugayının yılmaz komandoları, bu gazi ve kahraman millet, tarihin her döneminde olduğu gibi şu yaşadığımız sıkıntıları da en kısa sürede atlatıp aydınlık gelecekte, kendinden ve yarınlarından emin olarak yaşamaya devam edecektir. ”

AKAR YARALILARI ZİYARET ETTİ

Kayseri 1. Komando Tugay Komutanlığındaki denetlemelerinin ardından Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesine gelen Akar’ı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız ve ERÜ Hastaneler Başhekimi Prof. Dr. Kudret Doğru karşıladı.

Hastanede tedavi gören yaralıları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Akar, Yıldız ve Doğru’dan bu kişilerin durumları hakkında bilgi aldı.

 

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com