Adıyaman ve Şanlıurfa’da deprem

Adıyaman’da saat 14.07’de 5.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat ‘Belediye ve hükümet konağı yıkıldı’ bilgisini verdi.

Adıyaman’daki depremde ilk belirlemelere göre can kaybı yaşanmadı, 22 kişi yaralandı. Diyarbakır AFAD’ tan 35 kişilik ekip 4 kurtarma aracıyla bölgeye sevk edildi. Öte yandan Saat 14.18’de ise Şanlıurfa’da da 4.6 büyüklüğünde bir deprem yaşandı.

Adıyaman başta olmak üzere bölgedeki birçok il Richter ölçeğine göre 5.8 büyüklüğündeki depremle sallandı.

Adıyaman başta olmak üzere bölgedeki birçok il Richter ölçeğine göre 5.8 büyüklüğündeki depremle sallandı.


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Merkezi’nin, merkez üssünü Adıyaman’ın Samsan İlçesi olarak saptadığı deprem saat 14.07’de meydana geldi. Yerin 10 kilometre derinliğinde meydana gelen deprem Adıyaman’ın yanı sıra Gaziantep, Kilis, Batman, Şanlıurfa’da da şiddetli hissedildi.

AFAD’ın, büyüklüğünü Richter ölçeğine göre 5.5 olarak açıkladı.

İlk belirlemelere göre depremde hayatını kaybeden olmadı.

22 kişi yaralandı

Adıyaman Valisi Abdullah Erin yaptığı açıklamada, 22 kişinin yaralandığını söyledi.


Şanlıurfa da sallandı

Öte yandan Şanlıurfa Kasımkuyu’da da 4.6 büyüklüğünde bir deprem oldu.

Art arda depremler

DHA Muhabiri Mücahit Yolcu’nun verdiği bilgiye göre bölgede 4.2, 4.4, 3.8 büyüklüğünde art arda sarsıntılar yaşandı.

Akdamar Köyü Muhtarı yaşanan depremle ilgili bilgi verdi. ‘Köyümüzün yarısı yıkıldı, şu an hiçbir eve girilemez’ dedi.


Bayırlı Köyü Muhtarı Ömer Kuştepe ise merkezde yaralılar olduğu bilgisini verdi.

Kuştepe Köyü Muhtarı Abdurrahman Kuştepe ise 6 kez sallandıklarını söyledi.

Samsat Belediye Başkanı: Belediye ve Hükümet konağı yıkıldı

Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, ‘Belediye ve Hükümet konağının yıkıldığını’ söyledi. Fırat, Fırat, yaptığı açıklamada, Samsat ilçesinde saat 14.07’de meydana gelen deprem nedeniyle ilçedeki bazı evlerde hasarlar meydana geldiğini belirtti.
Halkın panik yaşadığını anlatan Fırat, bazı evlerin yıkıldığını, bir okulda da hasar meydana geldiğini ancak öğrencilerde herhangi bir yaralanmanın söz konusu olmadığını ifade etti.

Deprem Gaziantep’te hissedildi

Adıyaman’da meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki deprem Gaziantep’te hissedildi. Deprem sonrası şehirde büyük panik yaşanırken, vatandaşları sokakları çıktı.

Bir an önce aileleri ile haberleşen vatandaşlar, sallantının uzun sürdüğünü ve çok korktuklarını belirtti. Yaşanan deprem sonrası meydana gelen artçı sarsıntılarda Gaziantep’te hissedildi.

Vatandaşlar evlerine girmekte tereddüt ederken, sokaklardaki bekleyişleri sürüyor.

Polis “evlere girmeyin” anonsu yapıyor

Çevre ilçelerde hasar meydana gelmezken polis araçları olası artçı depremlere karşı halkı ‘evlerinize girmeyin’ anonsuyla uyardı.

Eğitime ara verildi

Deprem nedeniyle Samsat ve çevredeki yerleşim yerleriyle, depremin şiddetli hissedildiği Şanlıurfa’nın Sevirik ilçesinde okullarda eğitime bugün ara verildi. Kamu kuruluşlarında çalışanlar depremle birlikte kendilerini dışarı attığı Samsat’ta halk uzun süre binalara giremedi.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki Farabi Sağlık Meslek Lisesi’nde düzenlenen madde bağımlılığı paneline katılanlar kendilerini dışarı attı, okul yöneticileri öğrencileri tahliye ederek bölgeden uzaklaştırdı.

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com