YSK seçmen sorgulama sayfasını erişime açtı. 31 Mart yerel seçimlerinde nerede oy kullanacaklarını merak eden milyonlarca vatandaş YSK seçmen sorgulama uygulaması ile oy kullanacakları yeri öğrenmek istiyor. Peki seçmen sorgulama nasıl yapılır?

Nerede oy kullanacağım? Milyonlarca vatandaş bu sorunun yanıtını arıyor. 31 Mart 2019 seçimlerinde oy kullanılacak sandıklar belli oldu. Peki seçmen sorgulama nasıl yapılır?

SEÇMEN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde oy kullanılacak sandıklar belirlenmiştir. Sandık bilgilerine;

Nerede Oy Kullanacağım adresinden,
Mobil cihazınıza indireceğiniz “Seçmen Sorgulama” uygulamasından,
e-Devlet kapısından ulaşabilirsiniz.

ÖĞRENCİLER NEREDE OY KULLANACAK?

Öğrenim gördükleri yerlerde oylarını kullanmak isteyen öğrenciler  (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi  olduklarına ve kaldıkları yurt müdürlüğünden de yurtta kaldıklarına ilişkin  alacakları belgelerle bağlı bulundukları okul ve yurtların ilgili nüfus  müdürlüklerine bizzat başvurmaları ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve  onaylı adres beyan formunun bir örneği ile eklerini ilçe seçim kurulu  başkanlığına teslim etmeleri halinde bulundukları yerden oy kullanabilecek.

GÖRME VE ORTEPEDİK ENGELLİ SEÇMENLER İÇİN ÖNCELİK

Görme ve ortopedik engelli seçmenler oylarını, 75 yaş ve üzeri  seçmenler gibi aile bireyleri ile birlikte sandık alanlarının giriş katlarında  kurulacak sandıklarda kullanabilmek için engelli olarak kayıtlı olup olmadığını  www.ysk.gov.tr adresinden, “Seçmen Sorgulama” uygulamasından ve e-Devlet  kapısından öğrenebilecek.

YATAĞA BAĞIMLI ENGELLİ SEÇMENLER

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olanlar, 17 Ocak’a  kadar “Engeli Nedeniyle Yatağa Bağımlı Olduğu” veya Hastalığı Sebebiyle Yatağa  Bağımlı Olduğu” ibare yer aldığı sağlık raporu ile birlikte, www.ysk.gov.tr  internet adresinden temin edebileceği “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu”nu  doldurup yerleşim yerinin bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına ya da  ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere bağlı bulundukları muhtarlığa  teslim etmeleri halinde kayıtlı oldukları adreste seyyar sandık uygulaması ile oy  kullanabilecek.

Seçmenler bugünden itibaren YSK’nin “www.ysk.gov.tr” adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını da yapabilecek.

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com