1 Mayıs tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlandı. Türkiye Kamu-Sen Samsun’da, Kesk, Disk, TMMOB İstanbul’da, Türk-İş Kocaeli’nde, Memur-Sen ve Hak-İş ise Şanlıurfada kutladı.

“1919’dan 2019’a Milli Mücadelenin 100. Yılında Samsun’dayız” sloganı ile yola çıkan Türkiye Kamu-Sen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününde Samsun’da düzenlediği muhteşem mitingle Emek ve Dayanışma Gününü adına yakışır bir şekilde kutladı.

Türkiye’nin dört bir yanından Samsun’a akın eden Türkiye Kamu-Sen üyeleri Milli Mücadelenin başladığı kent olan Samsun’da coşkuyla karşılandılar.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk ayak bastığı yer olan Kurtuluş Bulvarı Meydanında yapılacak olan miting öncesi yürüyüş korteji oluşturan, Türkiye Kamu-Sen’e gönül vermiş on binlerce kişi Samsun caddelerini kırmızı beyaza boyadı. Yürüyüş güzergahında atılan sloganlara Samsun’lu vatandaşlar da alkışlarla destek verdi.İstanbul’daki kutlamaların adresi Bakırköy Halk Pazarıydı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB önderliğinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul’da düzenlenen kutlama, Bakırköy Halk Pazarı’nda başladı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ile çeşitli sivil toplum kuruluşu üyelerinin, kutlamaların yapıldığı Bakırköy Halk Pazarı’na girişi tamamlandı. Programın başlaması için tüm kortejlerin alana ulaşması beklenildi.

Marmara Forum’un önünde sabah saatlerinden itibaren toplanan DİSK ve TMMOB’un da aralarında bulunduğu bazı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilci ile üyeleri, iki arama noktasından geçtikten sonra kortej oluşturdu. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, kortejin önünden yürüdü. 

Pankartlar açarak, sloganlar atıp şarkı ve marşlar söyleyen katılımcılar, Bakırköy Halk Pazarı’na geldi.

Öte yandan, KESK ve HDP öncülüğünde İncirli Caddesi’de toplanan gruplar da kortej oluşturarak mitingin yapılacağı Bakırköy Halk Pazarı’na doğru yürüyüşe geçti. Korteje, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ile Sezai Temelli de eşlik etti.TÜRK-İŞ’ten Kocaeli’de 1 Mayıs kutlaması

TÜRK-İŞ, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü, çalışma hayatının sorunlarını gündeme taşımak için işçilerin yoğun olarak yaşadığı Kocaeli’de kutladı.

Zeytin Dalı Harekatı’na katılan Mehmetçiğe destek için geçen yıl 1 Mayıs’ı Hatay’da kutlayan TÜRK-İŞ, bu yıl başta kıdem tazminatı olmak üzere çalışma hayatının sorunlarını gündeme taşımak için kutlama programını Kocaeli’de düzenledi.

Çevre illerden otobüslerle gelen TÜRK-İŞ’e bağlı çeşitli sendikaların üyesi işçiler, Doğu Kışla Parkı mevkisinde bir araya geldi. 

turkıs.jpg

Hak-İş ve Memur-Sen 1 Mayıs’ta Şanlıurfa’da

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, “1 Mayıs’taki amacımız birlik, mücadele ve dayanışma ruhunu güçlendirmek, taleplerimizi yüksek sesle ifade etmek, eleştirilerimizi, tekliflerimizi yapmak, bunu yaparken de hem kutladığımız şehre zarar vermemek, çalışanlarla bir gerginlik yaşanmadan bunu bir şölen havasında gerçekleştirmektir.” dedi.

Arslan ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarının yapılacağı Şanlıurfa’da vatandaşlara karanfil dağıtıp etkinliğe davet etti.

Şanlıurfa’daki 11 Nisan Meydanı’nda Yalçın ile basın açıklaması yapan Arslan, 1 Mayıs’ı adına yakışır bir şekilde kutlamak için her yıl farklı bir ilde kutlama programı düzenlediklerini söyledi.

Kentte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Arslan, şöyle konuştu:

“Uzun yıllar Türkiye’de 1 Mayıs gerginlik, çatışma, TOMA’lar, coplar, gazlarla anıldı. ‘TaksimMeydanı’nda 1 Mayıs’ı kutlayacağız’ tartışmaları, ne yazık ki uzun süre 1 Mayıs’ı anlamından manasından uzaklaştırdı. 1 Mayıs’taki amacımız birlik, mücadele ve dayanışma ruhunu güçlendirmek, taleplerimizi yüksek sesle ifade etmek, eleştirilerimizi, tekliflerimizi yapmak, bunu yaparken de hem kutladığımız şehre zarar vermemek, çalışanlarla bir gerginlik yaşanmadan bunu bir şölen havasında gerçekleştirmektir. Kur’an-ı Kerim’le, mehterle, halaylarımızla, türkülerimizle, hasılı 1 Mayıs’ı hem taleplerimizi ortaya koyduğumuz, hem varsa eksiklikleri ortaya koyduğumuz ama aynı zamanda dayanışma ve kardeşlik içerisinde, şehrimize zarar vermeden farklı 1 Mayıs’ı uzun süredir inşa ettik. Biz 1 Mayıs’ı ruhuna uygun bir şekilde birlikte kutlayacağız.”

Hak-İş ve Memur-Sen 1 Mayıs'ta Şanlıurfa'da

TRAFİK KAZASI

Hak-İş ve Memur-Sen tarafından Şanlıurfa’da düzenlenen 1 Mayıs programı, Kahramanmaraş’tan programa katılmak için Şanlıurfa’ya gelen bir grubun trafik kazası geçirmesi nedeniyle yarıda kesildi.N

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına katılmak üzere Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden Şanlıurfa’ya giden işçileri taşıyan midibüsün devrilmesi sonucu meydana gelen kazada, ilk belirlemelere göre 5 kişi öldü, 12 kişi yaralandı.

Hak-İş ve ve Memur-Sen tarafından Şanlıurfa’da düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarına katılmak için Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinden yola çıkan işçileri taşıyan 46 VK 309 plakalı sürücüsü henüz belirlenemeyen midibüs, Birecik-Suruç otoyolunda 45 HS 042 plakalı otomobille çarpışarak devrildi.

Kazada ilk belirlemelere göre 5 kişi hayatını kaybetti, 12 kişi yaralandı.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com