Kadro İsteyen 4/c’li Çalışanlar Kendini Zincire Vurdu

Adana’da bir grup 4/C’li çalışanlar, özlük hakları ve kadro talepleri konusunda verilen sözlerin yerine getirilmediğini ileri sürerek kendilerini zincirle bağladı.

Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğü’nün bulunduğu Ordu Caddesi üzerinde toplanan çalışanlar, “Kadro hakkımız söke söke alırız, sarı sendika istemiyoruz.” sloganları attı. Çalışanlardan bazıları kendilerini zincirle bağladı. Türk Enerji Sen Genel Başkanı Yardımcısı Mustafa Tümer, 4/C’lilerin yaşadıkları sıkıntısının sebebinin Memur Sen’in imzaladığı 3. dönem toplu sözleşmesi olduğunu söyledi. “4/C’li personellerin özlük hakları ve kadro talepleri konusunda dağ fare doğurmuştur.” diyen Tümer, “3. Dönem toplu sözleşmesinde ‘ceklere’ ‘caklara’ bırakılan konu komisyona havale edilmiş ancak bugüne kadar bir arpa boyu yol alınamamıştır. Halbuki 4/C’li çalışanların bu kadro meselesi toplu sözleşmede yuvarlak bırakılmasa ve bir takvime ya da bir neticeye bağlanmış olsa idi şu anda görüştüğümüz bu sorunların hiçbirisi olmayacaktı. 23 bin 4/C’li çalışan kardeşlerimiz adına asla ve kata hakkımızı helal etmedik, etmeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Tümer, şöyle devam etti: “Mahkeme yoluyla kazandıklarını haklarını imzalanan bu toplu sözleşme ile kaybedebilirler. Ve bu tehlike vardır. Hiç istemememize rağmen daha da kötüsü geri ödeme tehlikesi de vardır. Bu problemin tek ve nihai çözümü kadrolarını almalarıdır. Hükümet, Çalışma Bakanlığı, toplu sözleşmede verdiği kadro sözünün arkasında durmalı en kısa zamanda sözünü yerine getirmelidir.”

 

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com