Tüketim harcamasının dörtte biri dört kişilik hanelere ait

Hanehalkı bütçe anketinin 2014 yılı sonuçlarına göre Türkiye’de hanelerin %6,9’unu 7 ve daha fazla kişinin yaşadığı haneler oluştururken, tek kişilik hanelerin oranı %13,8 oldu. Toplam hanehalkı harcamalarının %7,3’ünü 7 ve daha fazla kişiden oluşan haneler, %8,7’sini ise tek kişilik haneler yaptı.

Dört kişilik haneler ulaştırmaya gıdadan daha çok harcadı

Dört kişilik hanelerin tüketim harcamalarının dağılımı Türkiye geneli ile benzerlik göstermekle birlikte, en yüksek paya sahip olan ilk üç harcama grubunun sıralamasında farklılık gözlendi.

Dört kişilik hanelerin toplam harcaması içinde en yüksek payı %22,8 ile konut harcamaları alırken, bunu %19,7 ile ulaştırma, %18,6 ile gıda harcamaları izledi. Türkiye genelindeki harcamalarda ise en büyük pay sırasıyla %24,8 ile konut, %19,7 ile gıda ve alkolsüz içecekler, %17,8 ile ulaştırmaya ait oldu.

Dört kişilik hanelerin toplam tüketim harcamalarının %6,5’ini mobilya ve ev eşyaları, %6,1’ini ise lokanta ve otel harcamaları oluştururken, toplam harcama içindeki en düşük pay %2,1 ile sağlık harcamalarında görüldü.

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com