9 şubat dünya sigarayı bırakma günü

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Emin Yağımlı, tütün kullanımının önemli ve önlenebilir bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, dünya genelinde bir yılda milyonlarca kişinin öldüğünü belirtti.
Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Emin Yağımlı, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, dünyada 1 milyarı aşkın kişinin tütün kullandığını, Türkiye’de ise bu sayının 16 milyona yaklaştığını ifade etti.
Türkiye’de tüm ölümlere bakıldığında yaklaşık dörtte birinin tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle meydana geldiğini vurgulayan Başkan Yağımlı, “Ülkemizde tütünle mücadele çalışmaları kapsamında saha denetimleri yapılmaktadır.
Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ile hizmet verilmekte ve sigara bırakma poliklinikleri sigarayı bırakmak isteyen kişilere hizmet sunmaktadır. Tütünle mücadelede Dünya sağlık Örgütünün belirlediği kriterlere göre ülkemiz dünyada başarılı ilk 4 ülke arasında yer almaktadır.
2014 yılında TÜİK tarafından yapılan araştırmada sigara kullananların kullanma nedenleri arasında yüzde 36,2 ile birinci sırada merak, yüzde 29,4 ile ikinci sırada arkadaş etkisi ve yüzde 16,8 oranı ile özenti üçüncü sırada bulunmaktadır. Sigara, nargile, pipo içme veya dumanının solunması zamanla kişide psikolojik ve fiziksel bağımlılık oluşturur. Tütün ürünlerinde 4 binden fazla kimyasal madde bulunmaktadır. Esas bağımlılık yapan madde nikotindir. Koklanarak burundan çekilen ya da çiğnenen dumansız tütünler de nikotin kadar yüksek düzeyde zehir içermektedir. Dumansız hava sahasına sahip çıkan halkımıza teşekkür ederken, yasaya uyumun artmasını diliyor, aynı zamanda sigara içen kişileri sigarayı bırakmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Etiketler:

 

 

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com