Uzman erbaşların memurluğa atanması zorlaştırıldı

Daha önce 2 yıl hizmeti olan uzman erbaşlar memur olabiliyorken, bu süre 7 yıla çıkarıldı.

10 Şubat 2016 tarihli Resmi Gazetede yer alan konulardan birisi de uzman erbaşlıktan ayrılıp memur olmak isteyenlere ilişkindir.

6663 sayılı Kanunla, Uzman erbaş Kanununun 5. maddesine eklenen fıkra şu şekildedir:

“MADDE 14-18/3/1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 5 inci maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
Uzman erbaşların 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92 nci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir.”

Daha önceki uygulamada, 2 yıllık hizmetini yapan uzman erbaşlar, ayrılıp eğer kendilerini atayan bir kamu kurumu var ise memur kadrosuna atanabilmekteydi.

Yapılan düzenlemeyle, 2 yıllık süre 7 yıla çıkarılmıştır. Buna göre uzman erbaşlıktan ayrılıp 657’e tabi memur kadrolarına atanmak isteyenlerin bugünden itibaren en az 7 yıllık uzman erbaşlık görevinde bulunması gerekmektedir.

Öte yandan bu düzenleme her 7 yıllık hizmete sahip uzman erbaşın memur kadrolarına atanacağı anlamına gelmemektedir. Uzman erbaşlıktan ayrılıp memurluğa atanmayı yürüten merkezi bir kurum bulunmamaktadır. Bu yıla girecek uzman erbaşın tek tek kurumlara başvurması ve kendisini atayacak bir kamu kurumu bulması gerekmektedir. Bu süreç ise tümüyle referans üzerinden yürüyen bir süreçtir.

Memurlar.Net - Özel

 

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com