Anayasa Komisyonu 3. Toplantıda Dağıldı

Yeni bir sivil anayasa yapmak için yola çıkan Anayasa Mutabakat Komisyonu Ak Parti ve CHP’li vekiller arasındaki sistem tartışmasının ardından dağıldı.

Anayasa Mutabakatı Komisyonu, Başkanlık sistemi nedeniyle tıkanan 2011 yılındaki Anayasa Uzlaşma Komisyonu’yla benzer kaderi yaşadı. Ancak bu kez masa daha 3. toplantısında dağıldı. Mutabakat Komisyonu dün çalışma esas ve usullerini görüşmek üzere TBMM Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında toplandı.

Komisyonunun “görev alanı”na ilişkin maddenin görüşmesi sırasında CHP’li üyeler, “İlk 4 maddenin değiştirilmemesi, darbe hukukundan arındırılması ve parlamenter sistemin esas kılınması” koşullarının yer almasını istedi. CHP’li üyeler “Gerekirse alt komisyon, gerekirse farklı bir komisyonla bu süreç yürütülebilir ancak yeni anayasa ile darbe hukukundan arınma konusunu eş zamanlı olarak götürmeliyiz. Parlamenter sistem esas kılınmalıdır, hükümet sistemi değişikliğini ve rejimi tartıştırmayız” ifadelerini kullandı.

Bu konuda MHP’li HDP’li üyeler başkanlık sistemine karşı olduklarını, parlamenter sistemin güçlenmesinden yana olduklarını vurgulaken, “ancak bunun bir ön şart olarak şimdi ‘görev tanımı’ maddesine yazılmasının doğru bulmuyoruz. İleride ele alınmalı” dediler. Ak Partili üyeler ise “Biz hükümet sistemi olarak başkanlık sistemini önereceğiz. Bizim önereceğimiz sistemi baştan devre dışı bırakmak doğru olmayacaktır” dediler. CHP’liler “Bizim parti olarak tutumumuz net, bu konuda geri adım atmayız” diye konuştular.

CHP son olarak, “Eğer hükümet sisteminde anlaşamazsak yeni anayasa yapma ihtimalimiz bulunmamaktadır. O halde 24. dönemdeki çalışmalar ışığında uzlaşılan 60 madde ve kritik olduğunu düşündüğümüz yargının bağımsızlığı maddelerini görüşelim” önerisini gündeme getirdi. Ancak Ak Parti kanadından “Yeni bir anayasa yapmak istiyoruz” yanıtı geldi.
‘Komisyon nihayete erdi’
Kahraman, “Anlaşılıyor ki bu komisyon nihayete ermiştir, çalışmalar sona ermiştir” dedi. Komisyon toplantısının ardından AK Parti, CHP, HDP ve MHP’li üyeler liderleriyle temas kurdular. Kılıçdaroğlu, “AKP’nin yeni bir anayasa yapma niyeti olmadığı, kişiye özel bir sistem getirmeyi istedikleri görülmüştür” değerlendirmesini yaptı.

 

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com