Diyarbakır’da polise hain saldırı

Diyarbakır Otogarı yakınlarında polis aracının geçişi sırasında bomba yüklü araçla saldırı meydana geldi. Diyarbakır’da bulunan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz şehit sayısını 7 olarak açıkladı. Yılmaz, 13’ü polis 27 yaralı olduğu bilgisini de verdi.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesinde polis servis aracının geçişi sırasında teröristlerce düzenlenen bombalı saldırıda ilk belirlemelere göre 7 polis şehit oldu, 13’ü polis 14’ü sivil olmak üzere 27 kişi yaralandı. 3 polisin durumunun ağır olduğu açıklandı.

Alınan bilgiye göre, Şehirlerarası Otobüs Terminali yakınlarında özel harekat polislerini taşıyan aracın geçişi sırasında şiddetli bir patlama meydana geldi.

Patlamada sivillerin de bulunduğu 27 kişi yaralandı. Yaralılar olay yerine sevk edilen ambulanslarla kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı.

Patlamanın şiddetiyle Şehirlerarası Otobüs Terminali ve çevredeki çok sayıda binanın camları kırıldı, bazı araçlarda hasar meydana geldi.

Saldırıyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

Valilikten açıklama

Diyarbakır Valiliği, polis servis aracına yönelik düzenlenen bombalı saldırıda 7 polis memurunun şehit olduğunu, 13’ü polis 27 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Açıklamada, saldırıya uğrayan zırhlı araçtaki polislerin başka illerden Diyarbakır’a geçici görevle geldikleri belirtilen açıklamada şöyle denildi: “İlimizde bölücü terör örgütünün faaliyetlerinin engellenmesine yönelik devam eden çalışmalar için ilimizde geçici olarak görevlendirilen personelin içinde bulunduğu zırhlı servis aracının Bağlar İlçesi Bağcılar Mahallesi 1216 Sokak üzerinden geçişi esnasında servis aracına yönelik bomba yüklü araç ile saldırı düzenlenmiştir. Düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 7 emniyet mensubu şehit olmuş, 13 emniyet mensubu ile 14 vatandaşımız yaralanmıştır. Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına ve emniyet teşkilatı mensuplarımıza başsağlığı diliyoruz. Yaralı emniyet mensuplarımız ve vatandaşlarımız tedavilerinin yapılması amacıyla hastaneye kaldırılmıştır. Hastanelerde tedavileri devam eden emniyet mensuplarımıza ve vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Terör ve terör örgütlerine yönelik verilen mücadele kararlılıkla ve aralıksız bir şekilde devam edecektir.”

Kalkınma Bakanı: Saldırı Diyarbakır halkına yapılmıştır

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Demet Gülsarı ile birlikte Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy’dan bombalı saldırı ile ilgili bilgi alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, kameraların karşısına geçerek saldırı ile ilgili bilgi verdi.

Bakan Yılmaz, elim bir terör saldırısı ile karşı karşıya olduklarını, özel harekat polislerini taşıyan servis aracına bomba yüklü araç ile düzenlenen bombalı saldırıda 7 polisin şehit olduğunu, 1’i ağır 13 polis ile yine 1’i ağır 14 sivilin yaralandığını söyledi.

Olay ile ilgili araştırma ve incelemenin sürdüğünü söyleyen Yılmaz, “Saldırıyı lanetliyoruz. Bu saldırı hepimize karşı yapılan bir saldırıdır. Bu saldırı Diyarbakır ve Diyarbakır halkına karşı yapılan bir saldırıdır. Biz Diyarbakır’ı daha yaşanabilir bir kent haline getirmek için çalışırken, birileri de Diyarbakır’ı yakıp yıkmak için saldırıyor. Bunlar ne yaparsa yapsın birliğimizi bozamayacaklar. Terör neyi amaçlıyorsa bizde tersini yapmaya devam edeceğiz. Terörü hep birlikte lanetlemeliyiz. Bu mesele karşısında amasız, lakinsiz, fakatsız tavır almalıyız” dedi.

Operasyon başlatıldı

Saldırının meydana geldiği bölge polis ekipleri tarafından güvenlik şeridi ile kapatıldı. Polis, saldırıyı gerçekleştiren teröristleri etkisiz hale getirmek için geniş çaplı operasyon başlattı.

Güvenlik önlemleri artırıldı

DHA Muhabiri Canan Altıntaş’ın CNN TÜRK’e verdiği bilgilere göre patlamanın meydana geldiği bölgede güvenlik önlemleri iki katına çıkarıldı ve bomba imha ekipleri tarafından aramalar yapııyor. Altıntaş, ağır yaralı olan 3 polis memurundan 2’sinin ameliyata alındığı bilgisini de verdi.

Araçta demir zırh vardı

DHA Muhabiri Ferit Aslan Diyarbakır’dan son gelişmeleri CNN TÜRK ekranlarında anlattı. Aslan, polis servis araçlarına son zamanlardaki saldırılardan sonra demir zırhlar yerleştirildiği ve bu zırhın saldırının etkisini azalttığını belirtti.

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com