Diyarbakır’da polis amirliğine bombalı saldırı: 5’i polis 7 şehit

Diyarbakır’da Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliğine PKK’lı teröristlerce bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, 5’i polis memuru 7 kişi şehit oldu, 45 kişi de yaralandı.

Diyarbakır’da vatandaşların yoğun olarak kullandığı yol üzerinde bulunan Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliğine PKK’lı teröristlerce bomba yüklü kamyonla saldırı düzenlendi. Saldırıda 5 polis memuru şehit oldu, biri polis çocuğu 2 sivil hayatını kaybetti, polislerin de aralarında bulunduğu 45 kişi yaralandı. PKK’lı teröristler, Bismil karayolu üzerinde, vatandaşların toplu taşıma araçlarıyla yoğun olarak seyahat ettiği bölgedeki Şehit Emniyet Amiri Murat Uçar Bölge Denetleme İstasyonu’na yönelik dün öğle saatlerinde bomba yüklü kamyonla saldırı düzenledi. Kamyonu park eden teröristlerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Çatışmanın ardından kaçan teröristler, kamyonu uzaktan kumandayla patlattı. Hain saldırıda Ahmet Gülbabahar, Yakup Kılınç, Salih Zengin (45), Nazif Kaplan (30) ve ismi henüz öğrenilemeyen 5 polis memuru şehit oldu. Tayini çıkan polis Ahmet Gülbabahar’ın ilişiğini kesmek için 5 yaşındaki oğlu Hüseyin Utku ile birlikte denetleme istasyonuna geldiği ve birlikte şehit olduğu öğrenildi. Nazif Kaplan’ın şehit olduğu haberi ailesine babasının ameliyatta olduğu sırada verildi. Yakındaki benzin istasyonunda çalışan ve kimliği belirlenemeyen bir sivilin de hayatını kaybettiği hain saldırıda 7’si polis 45 kişi de yaralandı. Yaralılar, çeşitli hastanelere kaldırıldı. Bazı yaralılar ambulans helikopterle Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

5 polis, biri çocuk 2 sivil şehit oldu
YOLDA ÇUKUR OLUŞTU
Patlamanın etkisiyle karayolunda 5 metre derinliğinde, 10 metre genişliğinde bir çukur oluştu. 3 katlı Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği binası, önündeki beton duvara rağmen kullanılamaz hale geldi. Saldırının hedefi olan binanın 300 metre uzaklığında yer alan iki akaryakıt istasyonunda da ağır hasar meydana geldi. Karayolunda seyir halindeki bir yolcu otobüsü ve bazı otomobiller de büyük zarar gördü. Teröristlerin yakalanması için bölgede operasyon başlatıldı. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları hastane önünde sinir krizi geçirdi. Kadınların feryat ettiği hastane önündeki bazı vatandaşlar Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne ait cenaze aracına tepki gösterdi.

 

 

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com