Kamuda Su ücretine ‘tavan ücret’ getirildi!

Bütçe açığını gerekçe göstererek motorlu taşıtlar vergisine yüzde 40 zam yapan hükümet, kamu kurumlarının kullandığı su bedelini ise sabitledi. Buna göre, kamu kurumlarının su tüketim bedeli en düşük konut tüketim bedelini geçemeyecek. Ayrıca, belediyeler kamu kurumlarında açma kapama parası, atık su bedeli gibi vatandaşlardan aldığı ücretleri de isteyemeyecek. Söz konusu düzenleme ile, kamu kurumlarının su faturalarında büyük düşüş sağlanacak.

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve TBMM Başkanlığı’na sunulan ‘torba yasa tasarısı’ ile ilgili tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Tasarıda yer alan MTV oranlarında yüzde 40 oranında artış öngören madenin ardından, kamu kurumlarının kullandığı suyun bedelleri ile ilgili yapılan düzenleme de tartışma konusu oldu.

Tasarının 91. maddesinde kamu kurum ve kuruluşlarının tükettiği suyun bedeline tavan ücret getirildi.

Mevcut sistemde, belediyelerin kamu kurumlarının su bedellerini konut ve işyeri su bedellerinin 2 ile 6 katı oranında arttırma yetkisi bulunuyor.

Bu yetki çerçevesinde bazı bediyeler kamu kurumlarından daha fazla su tükettiklerini gerekçe göstererek, yüksek fiyattan su bedeli tahsil ediyor.

Ayrıca kamu kurumlarından açma kapama parası, atık su bedelleri de tahsil ediliyor.

Tasarıda yer alan düzenleme ile, kamu kurumlarının su bedeline tavan ücret ücret getiriliyor.

Buna göre, kamu kurumlarının kullandığı su bedelleri en düşük konut su tüketim bedelini geçemeyecek.

Ayrıca kamu kurumlarından açma kapama, abonelik gibi ücretler de talep edilemeyecek.

Tasarıda vatandaşların su tüketim bedelleri ile abonelik, atık su bedellerinde bir değişiklik yapılmadı.

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com