Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı hakkında bir değerlendirme

Mahalli İdareler Personelinin Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı yapılmasına dair genelge Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınav genelgesi 2018 gönderildi.

30 Büyükşehir, 51 İl, 519 Büyükşehir İlçe Belediyesi, 400 İlçe, 397 Belde Belediyesi ile 51 İl Özel idaresinden kaç tanesinin anılan genelgenin gereğini yerine getireceğini yakın zamanda göreceğiz.

 

Yıllardır; Mahalli İdareler personelleri tarafından özellikle belediyelerde kanayan bir yara olarak değerlendirilen Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı açılmaması konusu halen belirsizliğini korumaktadır. Bilgi, birikim, tecrübe ve diplomaya sahip olan kamu görevlileri sınavların açılacağı ve açılan sınavlara gireceği günü dört gözle beklemektedir. Her ne kadar İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü tarafından il valilikleri Genelge çıkartılmak suretiyle bilgilendirilse bile çerçeve yönetmelik ile sınav açma yetkisi kurum amirine verilmiştir.

Her 5 senede bir yapılan Mahalli İdareler seçimleri neticesinde göreve gelen seçilmiş belediye başkanları rahat hareket edebilmek, her istediği evraka imza attıracak, itiraz edemeyecek kişilerle çalışmayı tercih etmekte yani vekâlet yolu ile birimleri yönettirmektedir. Asaleten atama yapmak isteyenler ise Mahalli İdarelerde hiçbir deneyim ve tecrübesi olmayan kişileri transfer ederek, hülle yolu ile başkan yardımcılığı kadroları üzerinden müdürlük kadrolarını doldurmaktadır. Bu durum ömrünü belediye ve özel idarelere vermiş olan kamu görevlilerinin çalışma azmini öldürmektedir.

Bu konuda yapılması gereken; Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı açılması zorunlu hale getirilmeli, sınavlarda başarılı olanların muhakkak surette atanması sağlanmalıdır.

 

Bir cevap yazın

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com