31 Mart yerel seçimlerini geride bıraktığımız ve sendikaların yetki döneminin yaklaştığı şu günlerde; sendikalar kendilerine yakın olan siyasi partilerin seçimi kazandığı belediyelerde üye kapma yarışına girdi.

Sendikal bilincin yerleşmediği, cezai yaptırımların yeteri kadar uygulanmadığı ülkemizde özellikle yerel yönetimlerde bu tür sıkıntılar yaşanmaktadır. Her beş sene de bir yapılan seçimler ve seçilen başkanların siyasi kimlikleri, tavır ve davranışları sendikal tercihte etken olmaktadır.     

Memuru sendikal tercihe zorlayıcı etken olarak genelde 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu gereği belediye ve özel idarelerde yapılmakta olan toplu sözleşmeler kulanılmaktadır. Filan sendikaya geçerseniz sözleşme imzalarım geçmezseniz sözleşme imzalamam. Aylık 300-500 lira kayba uğrarsınız diye memur sendikal tercihlerini değiştirmeye zorlandığı bilinmektedir.

15 Mayıs yetki döneminde akabinde temmuz ayında açıklanacak olan sendikaların üye sayılarında bu durumu net olarak değerlendirebileceğiz.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com