31 Aralık’ta Sona Eriyor: Ankara Anlaşması İle İngiltere’ye Vize Başvurularında Rekor Kırıldı

Türkiye ile İngiltere arasında geçerli olan ve İngiltere’de iş kurma yolunu açan Ankara Anlaşması’nın kapsamı 31 Aralık’ta sona eriyor …

Türkiye ile İngiltere arasında geçerli olan ve İngiltere’de iş kurma yolunu açan Ankara Anlaşması’nın kapsamı 31 Aralık’ta sona eriyor. 

Anlaşmanın 1 Ocak’ta, İngiltere’nin AB’den ayrılma süreci tamamlandığında sona erecek olmasından ötürü, son birkaç hafta kala vize başvurularında rekor kırıldı. 

Birleşik Krallık, 1 Ocak 2020’de AB’den ayrılmış ancak bir yıl sürmesi planlanan geçiş döneminde mevcut AB anlaşmaları yürürlükte kalmayı sürdürmüştü.

Türkiye’nin 1963’te Avrupa Ekonomik Topluluğu ile imzaladığı ve iş insanlarının İngiltere’de şirket kurarak yaşamasına izin veren Ankara Anlaşması da bu anlaşmalardan biri olduğu için 1 Ocak 2021’den itibaren bu anlaşma üzerinden oturum izni başvurusu yapılamayacak.

BBC Türkçe’den Onur Erdem’in haberine göre anlaşma sonlanmadan başvuru yapmak isteyenlerin sayısında ise büyük bir artış var.

İlk 9 ayda yapılan başvurular 10 bini aştı

Ankara Anlaşması’na başvuranların sayısı 2013-17 yılları arasında her yıl 1,5 ile 2 kat arasında artış göstererek 1.200’ün üzerine çıkmış, 2019’da ise yüzde 200’den fazla artışla 4 bini geçmişti.

BBC Türkçe’nin İngiltere İçişleri Bakanlığı’ndan edindiği verilere göre, 2020’nin ilk dokuz ayında yapılan başvurular 10 bini aştı.

İlk çeyrekte 1.877 kişi başvururken ikinci çeyrekte pandeminin etkisiyle bu sayı 442’ye geriledi. Üçüncü çeyrekte ise büyük artışla 6 bin 913’e çıktı.

Böylece 2020’nin yalnızca üçüncü çeyreğinde yapılan başvurular, 2020 öncesindeki 10 yılda yapılan başvuruların toplamını aştı.

Başvuruların artması ile red oranı da arttı

Ankara Anlaşması başvuruları alanında faaliyet gösteren Namlı Kayum Demir Avukatlık Ortaklığı’ndan Fırat Namlı, son dönemde Ankara Anlaşması için kendilerine başvuranların sayısında büyük bir artış olduğunu söyledi ve yoğunlukla mücadele edebilmek için işe alım yaptıklarını belirtti.

Son dönemde toplam başvuruların haftada bin civarında olduğunu duyduklarını, kendilerine de 15-20 başvuru geldiğini anlatan Namlı, reddedilen dosyaların da arttığını belirterek, “Örneğin hayatı boyunca ABD’de çalışmış birini SGK dökümü olmadığı için reddettiler. Oysa biz başvuruda kişinin ABD’de çalıştığını belgelemiş ve bu yüzden SGK’da kaydı olmadığını söylemiştik.” dedi.

1 Ocak 2010’dan bu yana 18 bin kişi başvuru yaparken, 2020’nin son üç ayında 12 bin başvuru yapılmış olacak.

Bu dönemde 4 bin 54 başvuru reddedilirken 9 bin 202 başvuru kabul edildi. Ankara Anlaşması’na başvuran kişilerin eşleri ve çocuklarının oturma ve çalışma izinleri bulunduğu için pek çok kişi eş ve çocuklarıyla birlikte taşınıyor. Bu yüzden Ankara Anlaşması vesilesiyle Türkiye’den İngiltere’ye gelenlerin sayısının bugüne kadar kabul edilen başvurulardan daha yüksek olduğu kesin olsa da bu konuda bir veri bulunmuyor.

İnsanlar neden Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gitmek istiyor?

Namlı, insanların Ankara Anlaşması’na başvurarak ülke değiştirmelerinin arkasındaki en büyük motivasyonu sorduğumuzda ise ilk nedenin “daha mutlu bir hayat” olduğunu anlattı ve şunları söyledi:

Ankara Anlaşması’na ilgi, son yıllarda giderek artmıştı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com